Gratis frakt till hela världen för alla artiklar

En kort guide till cyklistsymboler

Cyklister är ivrig motorcykel fans. Du bör dock inte förväxla dem med vanliga motorcyklister. Skillnaden mellan dessa två koncept är lika stor som skillnaderna mellan en fotgängare och en bilist. Vad gör en man till en cyklist? Det är frihet, egen filosofi, en unik cykel och symboler. Så varför tittar vi inte på cyklistens symboler?

De vanligaste cyklistsymbolerna är:

Konfedererade flagga (mer exakt, dess Naval Jack-version). Traditionen för dess användning kom från amerikanska cyklister. Det symboliserar cyklisternas avvikelse. Det bör noteras att inte alla cyklister har en uppfattning om den historiska betydelsen av denna symbol eller att de helt enkelt inte lägger vikt vid den genom att använda konfedererade flaggan endast som ett tecken på att tillhöra cyklistkulturen.

Skull. Skallen symboliserar rädsla i ansiktet av fara. En annan betydelse av skallensymbolen är skydd mot döden. Det finns en övertygelse om att när döden kommer, det sätter sitt prägel på en avliden - en skalle tecken. Men om en person redan har denna symbol, tror Döden att den redan har varit här och lämnar denna person ensam. Dödskallssymbolen kan ofta ses i tatueringar och smycken för cyklistar, t.ex. silverringar, hängenoch halsband.

krona pirat skalle ring

Klubbens emblem (cyklister brukar kalla det färgerna). Det är en lapp sydd på baksidan av en cyklistväst eller jacka. Den visar vilken cyklistklubb en cyklist tillhör. Färger består vanligtvis av tre delar. Den övre bågformade delen (kallas "rocker") anger namnet på en klubb. Den nedre rockaren visar landet eller staden där en klubb organiserades. Den centrala delen visar klubbens logotyp och dess status.

MC-tecknet indikerar att klubben tillhör kategorin Motorcykelklubb. Det finns andra typer av klubbar som MG (MotoGang) eller MCC (MotorCyclesClub). Vissa klubbar gör speciella lappar på ärmen på en jacka eller på bröstet på en väst (på vänster sida) med en cykliststatus eller position i en klubb (President, Vice President, Treasurer, etc.). En främre del av en väst bär också en lapp med en cyklistens smeknamn.

1%. Ibland kan du se en 1% lapp på cykelvästar. Denna benämning dök upp efter talet från AMA-chefen, där han uttalade att alla motorcyklister är laglydiga människor, och endast en procent av dem är förbjudna. Talet ledde till att konfrontationen mellan AMA- och MC-klubbarna eskalerades. Som resultat valde de senare "1%" som en symbol som skiljer dem från AMA-klubbarna.

Sedan dess betyder "1%" -uppdateringen att MC-klubbar eller oberoende cyklister anser sig vara förbjudna. Media och filmer tenderar att presentera 1% klubbar som kriminella gäng. Ibland är det sant, men oftast betyder det helt enkelt att en klubb arbetar enligt MC-lagarna och etablerade informella traditioner.

Järnkross. Det togs över från amerikanska piloter efter andra världskriget, när cykliströrelsen uppstod. Genom att bära fiendens belöningar protesterade de mot myndigheterna. Det finns dock fortfarande tvivel om dessa symboler är relaterade till cyklisternas politiska åsikter. Många tror att på detta sätt cyklister vill visa att de är civila och fredliga människor.

 

Som ni kan se har cyklistkulturen antagit många olika symboler. Om du stolt vill sporta en av dessa symboler bör du överväga att skaffa sterlingsilversmycken av bikerringshop. Det som skiljer våra smycken är unika mönster, fint hantverk och uppmärksamhet på detaljer. Med våra prydnadsföremål kommer du definitivt att bli ett objekt av avund!

äldre inlägg
Senaste inlägg
Stäng (esc)

Sök

KUNDVAGN

Din varukorg är tom.
Köp nu